لیگنو سولفونات

مواد شیمیایی گوناگونی در صنعت وجود دارند که می توان از انواع آن ها برای اهداف مختلفی استفاده نمود. هر کدام از این مواد از ترکیبات مختلف توسط عناصر متفاوت به دست آمده اند که موجب شده کاربردهای آنها با هم متفاوت باشد. یکی از مهم ترین موادی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد لیگنو سولفونات می باشد. کاربردهای مختلفی برای این ماده وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به استفاده در بتن اشاره کرد.

این ماده را به عنوان قدیمی ترین ماده افزودنی در بتن ها می شناسند که خاصیت کاهندگی داشته و به صورت خالص و ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلفی از ترکیبات این ماده وجود دارد که بهتر است از قبل با آن آشنایی داشته باشید. شما می توانید بهترین و باکیفیت ترین لیگنو سولفونات تولید شده توسط بهترین شرکت های شیمیایی را از شیمی تجارت هورسان بخرید. همراه ما باشید تا در ادامه بیشتر به بررسی کاربردهای این ماده بپردازیم.

لیگنو سولفونات چیست؟

ماده پرکاربردی که در صنعت شیمی استفاده می شود لیگنو سولفونات می باشد. این ماده که نوعی پلیمر با جرم مولکولی بسیار بالا است، دارای جرمی معادل 103 تا 106 گرم بر مول می باشد. برخی فکر می کنند که این ماده توسط ترکیبات شیمیایی مختلف تولید می شود؛ اما باید گفت که لیگنو سولفونات به صورت طبیعی از ماده ای به نام لیگنین تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به عنوان نوعی سورفاکتانت آنیونی نیز محسوب شده که در ساختار خود درشت مولکول های فراوانی را دارا است.

انواع لیگنوسولفونات

همان طور که می دانید لیگنو سولفونات ماده ای طبیعی است که می توان آن را هم به شکل خالص و هم با ترکیب ماده های مختلف مورد استفاده قرارداد. این ماده فوق العاده در ترکیبات مختلفی ارائه می شود که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لیگنو سولفونات سدیم

یکی از ترکیبات مهم و پر استفاده از این پلیمر طبیعی، لیگنو سولفونات سدیم می باشد. این ترکیب علاوه بر دارا بودن ماده لیگنو سولفونات دارای عنصر سدیم نیز است که موجب شده کاربردهای مهمی در تجارت داشته باشد. این ماده را به نام های سدیم لیگنو سولفونات، دی سدیم، هیدروکسی، متوکسی فنیل، متوکسی و سولفونات و پروپیل فنوکسی می شناسند.

این ماده عصاره خمیر بامبو است که با استفاده از فرایندهای مختلفی خشک شده و اصلاح می گردد. این ماده از کنار هم قرارگرفتن 20 عنصر کربن، 24 عنصر هیدروژن، 2 عنصر سدیم، 10 عنصر اکسیژن و 2 عنصر گوگرد تشکیل شده است. چنین موضوعی موجب شده آن را با نشان علمی یا همان فرمول شیمیایی C20H24Na2O10S2 بنویسند.

لیگنو سولفونات کلسیم

لیگنو سولفونات کلسیم از دیگر ترکیبات لیگنو سولفونات می باشد که از گذشته تا کنون به روش های مختلفی در صنعت استفاده می شود. کاربردهای مهمی که این ماده دارد شامل صنعت دباغی، چرم سازی، بتن سازی، سرامیک سازی، مواد افزودنی و… می شوند. لیگنو سولفونات کلسیم از ترکیبی مشابه با لیگنو سولفونات سدیم به دست می آید.

تنها تفاوتی که در فرمول شیمیایی این دو ماده وجود دارد این است که به جای وجود 2 عدد عنصر سدیم دارای یک عدد عنصر کلسیم است. این ماده را می توان به عنوان یکی از سنگین ترین مواد شیمیایی دانست که وزن آن حدود 528 گرم بر مول می باشد.

 این ماده از لینگین تهیه شده و پس از فرایند سولفوناسیون، به چنین ترکیب منحصر به فردی تبدیل می شود. این ماده دارای رنگ زرد روشن بوده و به شکل پودری ارائه می شود. این ماده خاصیت امولسیون کنندگی، روان کنندگی و کاهندگی را دارا است.

لیگنو سولفونات منیزیم

ترکیب دیگری که با کمک لیگنو سولفونات تولید می شود، لیگنو سولفونات منیزیم است. این ترکیب شباهت بسیاری از نظر کاربرد و فرمول شیمیایی با ترکیبات دیگر لیگنو سولفونات دارد. به طور مثال می توان همانند مدل های دیگر این ماده برای افزایش استحکام و کاهش رطوبت انواع سرامیک ها و بتن ها از این ماده استفاده کرد.

همچنین برای کاهش درصد ویسکوزیته، تولید آفت کش ها، چسباننده مواد پودری، ضد غبار و… از این ماده استفاده می کنند. در تولید برخی از کودهای مهم و مفید برای کشاورزی نیز می توانید از این ماده استفاده بنمایید. در فرمول شیمیایی لیگنو سولفونات منیزیم به جای استفاده از سدیم یا کلسیم، از مقدار کمی منیزیم استفاده شده است.

کاربردهای لیگنو سولفونات

می توان به کمک این ماده مواد مختلفی را در صنایع ساختمان سازی، کشاورزی، محصولات مهم راه سازی و… استفاده کرد. به طور مثال می توان از این پلیمر برای تولید گچ استفاده کرد. همچنین برای کاهش آب بتن نیز از این ماده استفاده می کنند. مهم ترین کاربردهایی که می توان در انواع ترکیبات لیگنو سولفونات پیدا کرد عبارتند از:

کاربرد لیگنو سولفونات سدیم

کاربردهای متفاوت و فراوانی وجود دارد که پس از خرید لیگنو سولفونات سدیم نصیب شما می شود. مهم ترین کاربردهایی که این ماده دارد شامل بتن سازی می باشد. در واقع با استفاده از لیگنو سولفات سدیم می توان تمام مولکول های آبی که در ساختار بتن به دام  افتاده اند را از بین برد. از دیگر کاربردهای این ماده می توان به تولید کاشی، تولید انواع زغال سنگ، صنعت کشاورزی، و… اشاره کرد.

کاربرد لیگنو سولفونات کلسیم

به علت ویژگی ها و مشخصه های فوق العاده ای که در لیگنو سولفونات کلسیم وجود دارد، کاربردهای بسیاری برای این ماده به وجود آمده است. از مهم ترین کاربردهای این ماده مهارکردن گردوغبار است. این ماده را برای این که از ایجاد گردوغبار در جاده های خاکی کنترل شود استفاده می کنند.

لیگنو سولفونات کلسیم پس از کاهش رطوبت حالتی چسبنده گرفته و از پخش شدن گردوغبار جلوگیری می کند. علاوه بر این موارد برای تولید گچ تخته، مواد مختلف کشاورزی، صنایع غذایی، تولید غذا دام، ساختمان سازی و… از لیگنو سولفونات کلسیم استفاده می کنند.

کاربرد لیگنو سولفونات منیزیم

کاربردهایی که در لیگنو سولفونات منیزیم وجود دارد، دارای شباهت زیادی به لیگنو سولفونات سدیم و کلسیم می باشد. به طور مثال از این ماده می توانند برای تولید انواع مصالح ساختمانی مهم و حیاتی بهره ببرند. تولید انواع کودهای کشاورزی به کمک لیگنو سولفونات منیزیم راحت تر می شود.

 لینگین که ماده مادر لیگنو سولفونات منیزیم است خاصیت چسبندگی بالایی داشته و در شیره درخت نیز یافت می شود. همین امر استفاده از این ماده برای تولید انواع مواد چسبنده و کنترل کننده گردوغبار را بیشتر می کند.

قیمت لیگنو سولفونات چقدر است؟

نکته مهمی که باید زمان خرید لیگنو سولفونات به آن توجه کنید قیمت این ماده است. شرکت های شیمیایی مختلفی در سطح کشور و دیگر کشورها وجود دارند که این ماده را با کیفیت های متفاوت و ترکیباتی خاص تولید می کنند. هر کدام از این شرکت ها قیمتی متفاوت ارائه می دهند.

شما می توانید برای به صرفه تر کردن استفاده از این ماده، آن را از شرکت شیمی تجارت هورسان بخرید. شرکت شیمی تجارت هورسان ارائه دهنده انواع محصولات شیمیایی باکیفیت و درجه یک است که تمامی سعی خود را کرده که محصولات خود را همیشه از بهترین تولیدکنندگان تهیه کند.

نکاتی مهم برای خرید لیگنو سولفونات

باید زمان خرید این ماده به نکات بسیار مهمی توجه داشته باشید. لیگنو سولفونات ماده ای فوق العاده کاربردی است که از ترکیب مواد مختلفی تولید می شود. این ماده ترکیبات مختلفی دارد که هر کدام نیز می توانند کاربردهای متفاوتی به شما ارائه دهند.

پیشنهاد می شود تا این ماده را از معتبرترین تولیدکنندگان خریداری کنید که هم از قیمت به صرفه آن اطمینان داشته باشید و هم کیفیت تولید بالایی داشته باشد. در صورت نداشتن کیفیت کافی، این ماده نمی تواند نیاز شیمیایی محصولات شما را تأمین کند.

نحوه سفارش لیگنو سولفونات

شرکت های مختلف زیادی در بازار هستند که این محصول  کاربردی را به مشتریان خود ارائه می دهند. اما از آنجایی که این ماده یک ماده حساس است باید کیفیت آن برای شما اهمیت زیادی داشته باشد و هنگام انتخاب شرکت جهت تامین این ماده برای کسب وکار خود با دقت زیادی این کار را انجام دهید.

اگر می خواهید باکیفیت ترین لیگنو سولفونات بازار را با قیمتی مناسب از شرکتی معتبر خریداری نمایید، قطعا شرکت شیمی تجارت هورسان بهترین انتخاب برای این کار است. برای این کا تنها کافیه که با کارشناسان فروش ما تماس گرفته و پس از بررسی شرایط فروش، این ماده را در حجم و وزن دلخواه خریداری کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *