هگزا متا فسفات سدیم

از خاص ترین ماده های شیمیایی که می توان در تولید مواد مختلفی از آن استفاده کرد هگزا متا فسفات سدیم می باشد. این ماده را با نام تجاری Calgon نیز شناخته و با این اسم آن را خرید و فروش می کنند. البته نام نمک گراهام نیز برای این ماده رایج است.

هگزا متا فسفات را به عنوان یک امولیسفایر نیز می شناسند که شناسه آن E452i بوده و در تولید اکثر مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. می توان از هگزا متا فسفات سدیم به عنوان دیسپرس کننده و امولسیون کننده استفاده کنید.

کاربردهای مختلفی برای این ماده در صنایع مختلف وجود دارد که با خرید آن نصیب شما خواهد شد. شما هم وطنان عزیز می توانید با قیمتی فوق العاده این ماده منحصر به فرد را از شرکت شیمی تجارت هورسان با شرایطی عالی بخرید.

هگزا متا فسفات سدیم چیست؟

هگزا متا فسفات سدیم نوعی ماده شیمیایی محبوب و پر کاربرد است که از مواد مهمی مانند فسفر، سدیم و… تشکیل شده است. فرمول شیمیایی این ماده معادل Na6P6O18 می باشد که با بررسی دقیق تر این فرمول می توانید به ساختار مولکولی آن پی ببرید.

این ماده که از نظر ظاهری شکلی بلورین و سفید دارد به راحتی در آب حل شده و توانایی این را دارد که رطوبت هوا را جذب خود کند. همچنین این ماده با یون های فلزی نیز واکنش نشان داده و به عنوان یک گیرنده شناخته می شود.

ساختار شیمیایی هگزا متا فسفات سدیم

برای این که دقیق تر با هگزا متا فسفات سدیم آشنا شوید باید قبل از خرید یا استفاده از این ماده با ترکیب های شیمیایی آن آشنا باشید. همان طور که گفتیم فرمول شیمیایی این ماده به شکل Na6P6O18 است؛ اما این فرمول چه معنایی دارد؟

در صورتی که به ساختار این فرمول توجه کنید متوجه می شوید که در آن 6 عدد عنصر سدیم، 6 عدد عنصر فسفر و 18 عدد عنصر اکسیژن قرار گرفته است. وجود عنصر اکسیژن فراوان در این ماده موجب شده تا حلالیت آن با آب بهبود پیدا کند.

خواص فیزیکی و شیمیایی هگزا متا فسفات سدیم

علاوه بر ساختار شیمیایی باید خواص و ویژگی های فیزیک و شیمیایی هگزا متا فسفات سدیم را بررسی کنید تا دقیق متوجه کاربردها و استفاده های این ماده شوید. مهم ترین خواص فیزیکی و شیمیایی که در این ماده وجود دارد شامل موارد زیر هستند:

 • دارای شکل و حالت فیزیکی پودری و سفیدرنگ
 • نقطه ذوب 628 درجه سلیوس
 • نقطه جوش 1500 درجه سلسیوس
 • دارای دانسیته 2.181 گرم بر سانتی متر مکعب
 • ضریب شکست معادل 1.482
 • دمای نگهداری 2 تا 8 درجه سلسیوس

سنتز هگزا متا فسفات سدیم

یکی از مهم ترین مفاهیمی که در رابطه با هگزا متا فسفات سدیم وجود دارد سنتز این ماده می باشد. سنتز هگزا متا فسفات سدیم واکنشی است که می توانباحرارت دادن این ماده فوق العاده به آن رسید. در واقع با فرایند سنتز این ماده تولید شده و سپس از آن در صنایع مختلف استفاده می شود.

در این فرایند با حرارت دادن مونو سدیم ارتوفسفات، سدیم اسید پیروفسفات تهیه شده و پس از حرارت دادن دوباره و از بین بردن مولکول های آب، هگزا متا فسفات سدیم به دست می آید. پس از خنک سازی این ماده می توان آن را استفاده کرد.

کاربردهای مهم هگزا متا فسفات سدیم

کاربردهای متنوعی وجود دارد که می توانید با خرید این ماده فوق العاده کاربردی از آن ها استفاده کنید. به کمک هگزا متا فسفات سدیم می توانید در صنایع غذایی، صنایع بهداشتی، صنایع تأسیسات و… محصولات مختلفی را تولید کنید. مهم ترین کاربردهای این ماده عبارتند از:

مواد شوینده

کاربردی که باعث شده محبوبیت هگزا متا فسفات سدیم بسیار زیاد شود، استفاده از آن در تولید مواد شوینده مختلف می باشد. در محصولات بهداشتی زیادی از این ماده استفاده می کنند. به طور مثال محصولات بهداشتی دهان و دندان، شستشوی دست و صورت و… .

خاصیت پاک کنندگی این ماده به نحوی است که می تواند به بهترین شکل میکروب ها را از بین برده ودندان های شما را نیز سفید کند. عامل کلاته کننده این ماده موجب شده تا از آن در تولید محصولات آرایشی که موجب زیبایی صورت بانوان نیز می باشد استفاده نمود.

استفاده در بویلرها

می توان از هگزا متا فسفات سدیم در بویلرها نیز استفاده کرد. این کاربرد مهم ترین کاربردی است که می توان بین کاربردهای این ماده نام برد. بویلر دستگاهی مهم و صنعتی است که همان دیگ بخار بوده و با استفاده از دمای بسیار بالا بخار آب را تولید می کند.

این ماده می تواند موجب نرم کننده مولکول های آب استفاده شود. یعنی با اضافه کردن این ماده به آب، پیوندهایی که میان مولکول های آن قرار گرفته نرم شده و به راحتی از بین می روند. این امر موجب می شود که بویلر به راحتی آب را بخار کند.

تصفیه آب

کاربرد مهمی که هگزا متا فسفات سدیم داشته و باعث شده تا از آن در پروژه های زیادی استفاده کنند خاصیت تصفیه کنندگی آب است. در صورتی که مواد تشکیل دهنده فیلتر آب را بررسی کنید می بینید که این ماده مهم ترین موادی است که در تصفیه کننده آب استفاده می شود.

در این ماده کاتیون های دو یا سه ظرفیتی وجود دارد که فرایند فلوکولاسیون در آب را بسیار راحت می کند. این فرایند می تواند موجب لخته سازی مواد معدنی و آلی گشته تا از ورود آن ها به داخل سیستم آب منزل جلوگیری کند.

هگزا متا فسفات سدیم در چه موادی یافت می شود؟

اگر می خواهید بدانید که در تولید چه موادی از هگزا متا فسفات سدیم استفاده می شود بهتر است بسته بندی مواد مهم غذایی را بررسی کنید. از مهم ترین این مواد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ژله میوه
 • دسرهای یخ زده
 • سس سالاد
  غلات صبحانه
 • بستنی
 • نوشیدنی ها
  و…

این ماده در تمامی این مواد باعث بهبود طعم می شود.

قیمت هگزا متا فسفات سدیم

برای این که بتوانید از هگزا متا فسفات سدیم استفاده کنید باید قیمتی را به عنوان بهای این ماده بپردازید. این ماده به شکل طبیعی در طبیعت یافت نشده و همین موضوع باعث شده تا قیمت آن نسبت به دیگر مواد کمی بیشتر باشد.

علاوه بر استخراج عناصر این ماده باید ترکیب آن ها لابراتوارهای شیمیایی انجام بگیرد؛ نسبت به هر شرکت تولیدکننده این فرایند به اشکال مختلفی انجام شده و همین موضوع نیز موجب شده تا قیمت و ارزش آن نیز متفاوت باشد. شما می توانید این ماده مهم را از شرکت شیمی تجارت هورسان با قیمتی فوق العاده بخرید.

خرید هگزا متا فسفات سدیم

به دلیل تقاضای بالایی که از این ماده وجود دارد افراد و شرکت های زیادی به دنبال خرید آن هستند. همین امر تأمین کنندگان این ماده را نیز افزایش داده است. اما نکته مهمی که باید بدانید این است که باید برای خرید هگزا متا فسفات سدیم باید از بهترین و معتبرترین توزیع کنندگان آن را بخرید.

این امر موجب می شود تا علاوه بر اعتماد نسبت قیمت این ماده، از کیفیت تولید خوب آن نیز مطمئن شوید. شرکت شیمی تجارت هورسان شرکتی معتبر در زمینه توزیع انواع محصولات شیمیایی است که بیش از 10 سال در این زمینه فعالیت داشته و با بهترین شرکت های تولیدکننده مواد شیمیایی همکاری می کند.

سفارش هگزا متا فسفات سدیم از شیمی تجارت هورسان

زمانی که از محصولات شیمی تجارت هورسان دیدن می کنید متوجه تنوع بالای محصولات این شرکت می شوید. ما در شیمی تجارت هورسان برای این که بتوانیم هر نیازی در هر کارخانه ای را تأمین کنیم، بهترین محصولات شیمیایی مانند مواد اولیه کارخانجات و… را از بهترین شرکت ها تهیه کرده و در اختیار شما قرار می دهیم.

شما می توانید از طریق تماس با کارشناسان فروش ما هر محصول و ماده شیمیایی که نیاز دارید را با قیمت به صرفه ای بخرید. سابقه درخشان و طولانی ما در این زمینه موجب شده تا تمامی مشتریان دیروز و امروز رضایت کامل را از محصولات ما داشته باشند.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *